Yangın Sistemleri | Algılama ve Söndürme

Yangın Sistemleri | Algılama ve Söndürme

Manuel olarak müdahale edilemeyecek büyüklükte yangınların ortaya çıkma riski bulunan yerlerde, yangını hızlı bir şekilde algılama özelliği sayesinde daha başlamadan söndüren ve çevreye uyarı gönderen sistemlere Yangın söndürme sistemleri adı verilir.

Bu sistemler ince işçilik gerektiren kablo kanalları, güç odaları, bilgi-işlem merkezleri ve elektrik panoları gibi yerlere döşenerek, yangın ihtimalini bertaraf etmekle yükümlüdürler. Günümüzde ağır elektrik yüklerinin olduğu atölyeler, fabrikalar ve işletmelerde bu sistemler hem güven verir hem de riskleri azaltır. Yangını hızlı bir şekilde algılama özelliği sayesinde, daha ortamdaki personel belirtileri hissetmeden, otomatik söndürme sistemleri yangın başlangıç yerine müdahale edebilmektedir. Daha sonra bağlandığı merkezi sistem ile personele yangın riskinin ortadan kaldırıldığı sinyalini göndermekte ve bölgenin kontrol edilmesine olanak sağlamaktadır.

İnsanın gözle göremeyeceği incelikte döşenen, fiber optik kablolar, telefon kabloları veya elektrik kablolarından başlayan yangınlar ancak alevler büyüdüğünde ve koku ile duman arttığında fark edilebilmektedir. O andan sonra yangın hem mal hem de can kaybına sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden otomatik söndürme sistemleri, belirtiler görülmeden önce çoktan yangına müdahale ettiği için can kurtarıcı özelliktedir.

Temel olarak üç ana grupta incelenen Yangın söndürme sistemlerinin birkaç detay dışında genel işlevi aynıdır. Gazlı söndürme sistemleri, sprinkler sistemler ve köpüklü sistemler olmak üzere üç grupta incelenebilir.

Gazlı söndürme sistemleri,  bu söndürme sistemleri birbirine montajlı birkaç tüpten oluşup, etki alanına göre istenilen genişlikte döşenebilmektedir. Davlumbaz söndürme sistemleri davlumbazın alt ve iç kısımlarına etki edebilecek niteliktedir. Kabin içi söndürme sistemi, büyük ölçekli kablo kabinlerinin iç kısmında başlayacak yangını kontrol etmektedir.

Sprinkler Söndürme Sistemleri, otomatik söndürme sistemi olarak, insan eliyle ulaşılmayacak yerlerin tümünün söndürülmesinde etkilidir. Hızlı ve etkili bir şekilde müdahale yeteneğine sahip olduğu ve yangın sonrası, bölümdeki ürünlerin fiziksel yapılarına zarar vermeme özelliği ile çokça tercih edilir.

Köpüklü Söndürme Sistemleri, özelikle yakıt içeriği, sıvı kimyasal maddeler ve yanıcı kimyasalların kullanıldığı iş yerleri veya laboratuvarlarda tercih edilmektedir. Söndürme sisteminin içeriği de kimyasal köpük olduğu için, yangında yanan kimyasalların kontrol edilmesinde çok etkilidir. Etki alanı incelendiğinde, uçak depoları, yakıt nakliye ve tutma istasyonları, limanlar ve petrokimya işletmeleri köpüklü söndürme sistemlerini tercihe etmektedirler.

Yangın Söndürme Sistemler kullanılacağı yerin büyüklüğü, hacmi, çalışılan ürünler ve bina yapısı dikkate alınarak montaj edilmektedir. Yanıcı ve parlayıcı maddelerin yoğun olduğu birimlerde, enerjinin toplandığı ve dağıtıldığı ünitelerde, depolar veya bilgi-işlem merkezlerinde yangın söndürme sistemlerin kullanılması gereklidir.

Yangın Algılama Sistemi, bir ortamdaki yangın tehlikesine karşı konumlandırılmış olan duman, ısı ve kombine (duman ve ısı) sensörler sayesinde algılama yapmaktadır. Buna ek olarak yangın ihbar butonlarıyla insanlar tarafından fark edilen acil durumu algılayabilir. Aynı zamanda flaşörlü dâhili ve harici yangın sirenleriyle de bu algılanan acil durumları hem görsel hem de işitsel olarak ortama bildirir. Ortamdaki insanları olabildiğince hızlı bir şekilde uyarmayı amaçlamaktadır. Bu sayede can ve mal kaybının büyük ölçüde önüne geçilmiş olmak birinci hedeftir. angın Yangın Algılama ve Kontrol Sistemleri üçe yapıya ayrılmaktadır:

  • Adresli yangın algılama ve kontrol sistemleri,
  • Konvansiyonel yangın algılama ve ihbar sistemleri
  • Adresli karbon monoksit algılama ve kontrol sistemleri

Kullanım alanları:

  • İş yerleri
  • Okullar
  • Hastaneler
  • Evler
  • Otoparklar
Foto Galeri

20.04.2022
88
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mehmet Demir
Mehmet Demir
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?