Chiller Soğutma Sistemleri

Chiller Soğutma Sistemleri

Türkçeye soğutucu ya da soğutma sistemi olarak aktarılan chiller sözcüğü, genellikle bu alanda tercih edilir. Temel olarak ısıyı bir kaynaktan alıp başka kaynağa aktarma işlemini gerçekleştiren sistemin adına chiller yani soğutma sistemleri denir. Birçok farklı aksamı bulunur. Kondanser, genleşme vanası, kompresör ve evaporatör chiller soğutma sistemleri parçalarıdır. Kompresörde sıkışan ve ısınan gaz kondanserde soğutulur ve sistem çalışmaya başlar.

Çalışmaya başlayan sistemin tüm aksamı harekete geçer. Genleşme vanasından geçen gaz, basıncın etkisiyle sıcaklığı düşer ve sıvı hâle gelir. Evaporatörde soğutucu akışkan ve su yardımıyla ısı aktarımı gerçekleşirken bu sıvı, suyun soğumasını sağlar. Soğuma işlemi gerçekleştirilen ve soğuyan su pompa yardımıyla sisteme gönderilir. Bu su çok farklı noktalarda farklı şekillerde değerlendirilir.

Chiller Soğutma Sistemleri Çalışma Prensipleri Nelerdir?

İçerisinde gaz hâlde bulunan soğutucu gazı, evaparatör ve kompresör üzerinden aldığı enerjiyi kondenser üzerinden soğutur. Genel olarak bu soğutma ve çalışma prensibine chiller adı verilir. Chiller soğutucu çalışma prensipleri nelerdir diye soranlar için suyun soğutularak kullanılması şeklinde ifade edilir.

Su ve hava soğutmalı olmak üzere iki şekilde bulunan bu sistem farklı yerlerde sıklıkla tercih edilir. Bu iki çalışma şeklinde önemli ayırt edicilik oluşturulan ısının aksam arasında nereye aktarıldığından kaynaklanır.

Hava Soğutmalı Chiller Nasıl Çalışır?

Hava soğutmalı chiller belirli açılardan su soğutmalı chiller ile farklılık gösterir. Isının nereye aktarıldığı ile ilgili bir farklılık söz konusudur. Görülen en büyük fark, hava soğutmalı düzenlerde kompresör bölümünde oluşan ve sıkıştırılan yüksek dereceli gaz, konsendere iletilir. Üst bölümünde fanları olan kondenser, bataryaların etkisi ve yardımıyla ısı aktarımını tamamlar. Gaz, havaya gönderilir. Hava soğutmalı chiller, genel olarak bu şekilde bir çalışma prensibi ile çalışır.

Ortaya çıkarılan enerjinin havaya aktarılması hava soğutmalı chiller olarak adlandırılmasını sağlar. Bu sistem ile ortamlardaki hava dengesi sağlanır. Günümüzde yaygın olarak kullanılabilir.

Su Soğutmalı Chiller Nasıl Çalışır?

Su soğutmalı chiller, hava soğutmalı sistemden belirli noktalarda farklı özellikler barındırır. Bunlardan biri ısı aktarımını gerçekleştiren kondenser batarya yapısında değil shell&tube adı verilen bir yapıda bulunmasıdır. Bu yapıda, kompresörden gelen yüksek sıcaklık derecesine sahip gaz, shell&tube kondensere aktarılır. Dışarıdan ayrı olarak su alınır. Alınan su ile gaz soğutulur. Bu sistem genel olarak su maliyetinin az olduğu noktalarda tercih edilir.

Su soğutmalı chiller için su kaynağı oldukça önemlidir. Akarsu, deniz, soğutma kulesi ve standart su hatları, bu sistem için kaynak olabilir. Bu doğrultuda su maliyetleri oldukça dikkate değer bir meseledir. Tercih edilirken suyun maliyeti bir ölçüt niteliğindedir. Tercih ölçütlerinden biri de bu sistemin özellikle iç mekanlarda çalışabilir olmasıdır. İç mekanlarda soğutma işleminin istendiği bölgeye yakın olarak konumlandırılabilir.

Kapasite olarak su soğutmalı chiller sistemleri diğer sistemlere nazaran yüzde 65 daha küçük hacimlidir. Kompresör yapısı daha yüksekte çalıştığından elektrik tüketiminde tasarruf sağlar. Düşük elektrik tüketimine karşı yüksek düzeyde performans sağlaması önemli ölçütlerden biridir.

Chiller Soğutma Sistemleri Faydaları Nelerdir?

Üretimde kaliteyi artırmayı amaçlayan yerlerde ya da binalarda büyük soğutma işlemlerinde kullanılan bir sistemdir. Diğer soğutma sistemlerinden farklı olarak büyük kapasitede bir soğutma işlemi gerçekleştirilir. Chiller ne işe yarar diye soranlara bu şekilde özetlenebilir.

Büyük kapasiteli soğutma işlemi, fancoil ve klima santrali gibi yardımcı düzenler ile gerçekleşir. Farklı alanlarda ve farklı amaçlarla sıklıkla kullanılan bir sistem olduğu ifade edilir. İklimlendirme çalışmaları ve ortamların havalandırma düzenini sağlaması amacıyla üretilmiştir. 

Chiller Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Chiller soğutma sistemlerinin genel çalışma düzenini ifade etmeye çalıştık. Bu sistemler, yoğunlukla büyük ölçekli bölgelerde kullanılır. Chiller soğutma sistemleri nerelerde kullanılır diye soranlara detaylarıyla aktaracağız.

  • Su soğutmalı chiller çalışma düzeninde bahsettiğimiz soğutulan su, kullanım alanına göre plastik enjeksiyon makinelerinin soğutulmasında kullanılır.
  • Otel, alışveriş merkezi gibi soğutmaya yüksek düzeyde ihtiyaç duyulan yerlerde tercih edilir.
  • Askılı ve sabit punta makinelerinde çoğunlukla kullanılır.
  • Dikiş kaynak cihazlarının çene ve trafo bölgelerindeki hidrolik preslerde kullanıldığı görülür.
  • Tel erozyon makinelerde ve ayakkabı taban makinelerinde genellikle tercih edilir.
  • Asit kaplama tesislerinde ve CNC cihazlarında kullanılabilir.
  • Laboratuvar veya test cihazlarında kullanılır.
  • Deniz üstü araçlarda iklimlendirme amacıyla kullanılır.
  • Suyun maliyetinin düşük olduğu yerlerde çoğunlukla tercih edilen sistemlerdendir.
  • Gıda ve ilaç sanayi, soğuk hava depoları gibi alanlarda kullanılabilir.
19.04.2022
102
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mehmet Demir
Mehmet Demir
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?