İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Nedir?

İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Nedir?

İklimlendirme ve soğutma, bir mekanın sıcaklığı, nemi, temiz hava hareketleri ve bu mekanlarda insan sağlığını korumak için düzenlenen sistemdir. İklimlendirme ve soğutma işleminin gerçekleşmesi için, elektronik cihazlardan faydalanılmaktadır.

Günümüzde yaz kış iklimlendirme ve soğutma işlemi yapılmalıdır. Bunların yaz ve kış ortamına göre derecelendirmesi yapılmalıdır. Her iki mevsimde de havayı devir-daim ederek, toz, pislik ve mikroptan arındırmalıdır. Bu hava devir-daimi sırasında, sessiz, gürültüsüz, titreşimsiz, rahatsız etmeden emiş ve üfleme sağlanır. Sistemler kurulurken kaliteli ürünlerle çevreye zararı olmayan ürünler kullanılarak doğa dostu çalışmalar yapılır. İş verimi uzmanlarınca yapılan tespitlerde insanların en verimli şartlarda çalışması için uygun bir sıcaklığın olması gerekli olduğu yapılan testlerle belirlenmiştir.

İklimlendirme ve Soğutma Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

İklimlendirme ve soğutma sisteminde en önemli amaç kapalı mekanlarda bulunan insanlara en uygun hava konfor şartlarının sağlanabilmesi olarak bilinir. Ayrıca bu sistemler endüstriyel sektörlerde bir ürünün üretilebilmesi için kullanılabilmektedir. O ürünün istenen hava koşullarında sağlıklı bir şekilde havalandırılması ve ısı seviyesinin ayarlanmasıyla gerekli olan ortamı yaratmakta kullanılır.

Endüstriyel alanlarda kullanılan hava iyice süzülür ve temizlik aşamasından geçer. Böylelikle imalat aşamasında uygun şartlar sağlanmış olur. Çeşitli gıda ve sanayi sektörlerinde uygun ortamda saklanıp ürünlerin saklanabilmesi için de, iklimlendirme ve soğutma sistemi oldukça gereklidir. iklimlendirme ve soğutma tesislerinin kurulmasıyla tekstil, kimya, tütün, sanayi, ilaç, gıda gibi havanın belirli sıcaklıkta ve temizlikte olduğu ortamlarda, imalat daha verimli ve sağlıklı olmaktadır.

İklimlendirme ve soğutma teknolojilerden, trenler, uçaklar, gemiler ve hatta uzay araçlarında yararlanılır. Hastane, ameliyat odası gibi enfeksiyon riski olduğu alanlarda, enfeksiyon riskini azaltıp hastanın su kaybının azaltılması için ortamın nemi ayarlanır. Ameliyathane  ne kadar soğuk olması gerekirse, bir yeni doğan servisi de o kadar sıcak olmalıdır. Bu nedenle bunun derecelendirilmesinin doğru yapılması gereklidir.

Uçaklarda hava basıncından dolayı, yolcuların konforlu bir şekilde seyahat edebilmesi için en son teknolojiyle bu sistem yerleştirilir. Hayvanat bahçesi gibi alanlarda, farklı ekolojiden gelen hayvanların yaşam alanlarının en doğru ısı seviyesinde olması gereklidir. Özellikle nemlendirme işlemi yapan cihazlarda arşiv kütüphane müzelerde de kullanılarak tarihi ve kültürel birikimin küf oluşumu engellenmiş olur.

20.04.2022
103
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mehmet Demir
Mehmet Demir
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?